Z historii Izbicy - „Nazywam się Ludwig Jantz”

Post date: May 15, 2013 2:22:59 PM

Maciej Kosiarski podesłał nam ciekawy artykuł, który ukazał się w nieśmiertelnym „Sztandarze Ludu” z 1979 r., pt. „Nazywam się Ludwig Jantz”. Opisuje on historię Ludwika Skalskiego vel Ludwiga Klemma vel Ludwiga Jantza, nazistowskiego zbrodniarza, zastępcy kierownika Gestapo na powiat krasnostawski w latach II wojny światowej. Wraz ze swoim przełożonym – Kurtem Engelsem – rezydowali oni w Izbicy (w obecnym budynku posterunku policji) i odpowiedzialni byli za masowe mordy na Polakach i Żydach w Izbicy, gminie i w powiecie.

Pełną historię losów Klemma i Engelsa znajdziecie w książce „Byliśmy sercem wsi”, w rozdziale pt. „Zbrodnicza działalność Kurta Engelsa i Ludwika Klemma na terenie powiatu krasnostawskiego w okresie okupacji niemieckiej w latach 1941-1943”, autorstwa krasnostawskiego lekarza, dra Leszka Janeczka. Książka ta została wydana przez IPN w roku 2004.

Artykuł ze „Sztandaru Ludu”, autorstwa Stanisława Jadczaka, znajdziecie pod tym linkiem. W uzupełnieniu artykułu warto posłuchać audycji „Apetyt na Radio”, w której to, w części drugiej (od ok 40. minuty), dr Leszek Janeczek przypomina historię Klemma i Engelsa.