Zabytkowy pałac w Tarnogórze na sprzedaż

Post date: Apr 6, 2013 12:49:53 PM

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie sprzedaje budynki byłego Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Tarnogórze. Sprzedaż odbędzie się w trybie przetargu, a cena wywoławcza to 3 941 996 PLN (prawie cztery mln zł.). Szczegóły przetargu znajdziecie tutaj.

Szkoła została zlikwidowana w zeszłym roku, w niezbyt miłej atmosferze, i do dziś b. dyrektor szkoły Józef Grzesiuk oraz starosta powiatu Janusz Szpak nie szczędzą sobie złośliwości. Można to odczuć czytając protokół z sesji Rady Powiatu z lutego br., oraz wypowiedzi dyrektora w Nowym Tygodniu.

Sam pałac zaś wzniesiony został w latach 30. XIX w. przez Józefa Czyżewskiego, ówczesnego właściciela majątku Tarnogóra. W wyniku dziedziczenia i odsprzedaży ostatnim przedwojennym właścicielem majątku zostali Smorczewscy. Kilka pierwszych rozdziałów książki „Wojenny Pomost. Wspomnienia” Rafała (Ralpha) Smorczewskiego jest poświęconych wczesnemu dzieciństwu autora spędzonego w pałacu (książkę można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Izbicy z/s Tarnogórze - polski nakład jest już niestety wyczerpany, lecz na portalach typu amazon.com można ciągle nabyć wersję angielską książki). W 1944/1945 zostali oni pozbawieni własności przez reformę rolną. W 1946 r powstało tutaj Samorządowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Gminnej Rady Narodowej, a później inne formy szkolnictwa średniego. Książka „Historia Szkół w Gminie Izbica” p. Elżbiety Kmieć opisuje m.in. historię szkół mających swą siedzibę w pałacu.

Ciekawe, przedwojenne zdjęcia pałacu możecie znaleźć na stronach naszej galerii historycznej.