Monografia Gminy Izbica

Post date: Aug 29, 2013 5:04:26 PM

Na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw można wyczytać ciekawą informację. Otóż projekt oznaczony tajemniczo LGD-KP/VIII/MP/1/13 ma za cel opracowanie oraz wydruk monografii Gminy Izbica. Projekt ten został złożony przez Gminę Izbica, leczy domyślamy się, że za projektem stoi konkretna osoba. Postaramy się uzyskać jej zgodę na opublikowanie tej informacji oraz poprosimy o kilka słów dla naszego portalu na temat tego, godnego polecenia, projektu.

Przy tej okazji warto wspomnieć o istniejącej literaturze na temat gminy. Nie jest tego zbyt wiele, zaś najciekawsze pozycje niestety nie są wydane drukiem. Najbardziej chyba kompletnym studium historycznym Izbicy i Tarnogóry jest pozycja Tarnogóra i Izbica - Studium Historyczno-Urbanistyczne autorstwa p. Andrzeja Cebulaka, zredagowana dla Pracowni Konserwacji Zabytków w Lublinie. Ten liczący prawie 400 stron maszynopis w sposób bardzo konkretny przytacza historię tych dwóch miejscowości, i właściwie nie ma bardziej szczegółowej pozycji opisującej historię Izbicy i Tarnogóry do I. połowy XIX w. Niestety, dzieło dostępne jest tylko w formie maszynopisu w czytelni tejże instytucji.

Dopiero okres od lat 1860. jest bardziej szczegółowo potraktowany w opracowaniach. Pierwsza pojawia się praca magisterska dra Krzysztofa Kowalczyka pt. Społeczność i władze Izbicy w latach 1864-1918. Następnie mamy do dyspozycji pracę magisterską p. Doroty Winiarczyk (dostępną w izbickiej/tarnogórskiej bibliotece) pt. Gmina Izbica w latach 1918-1939. Czasy II w.ś. opisuje p. Maciej Kosiarski w pracy licencjackiej Izbica w latach II wojny światowej.

Pełna lista źródeł i opracowań, w których możemy odnaleźć wątki dotyczące historii Izbicy i Gminy jest znacznie pełniejsza i liczy wg wiadomości redaktorów portalu przynajmniej 60 pozycji. Jeżeli, ktoś z Naszych Czytelników jest zainteresowany, tutaj znajduje się ich niekompletny spis. W przypadku pozycji oznaczonych Dostępna w Izbicy - TAK, prosimy o kontakt pod adresem kontakt@izbica.info. Postaramy się umożliwić wypożyczenie takiej pozycji, chociaż bardziej w celach do użytku edukacyjnych/szkolnych i w celu redakcji prac naukowych, niż do zwykłego przejrzenia.

Istnieje także wiele materiałów z dziedzin pomocniczych (historia szkolnictwa, przemysłu czy urbanistyka), odnośniki do których znajdziecie w dziale Literatura. Przyjemnej lektury!