Linia kolejowa nr 69

Post date: Mar 7, 2013 3:22:40 PM

Poniższy artykuł przybliża nieco historię, obecny status oraz plany w stosunku do przebiegającej przez Izbicę linii kolejowej nr 69.

Linia ta została wybudowana w roku 1916 przez administrację austriacką, ale rękami jeńców rosyjskich. W zamierzeniu miała służyć szybkiemu przerzutowi wojsk i materiałów na front austriacko-węgiersko-rosyjski I-ej wojny światowej.

Jest to linia jednotorowa, o normalnym rozstawie szyn (1435 mm), niezelektryfikowana (do końca lat 90. XX w. była zelektryfikowana na odcinku Rejowiec-Żulin). Biegnie ona aż do Rawy Ruskiej na Ukrainie, zachowując rozstaw szyn (do ok. roku 2009 kursowały pociągi Warszawa-Rawa Ruska). Poniższa tabela prezentuje maksymalne prędkości pociągów (km 0 znajduje się w Rejowcu).

Dane te oznaczają, mniej więcej, że prędkość maksymalna na odcinku z Rejowca do Izbicy wynosi 80-90 km/h, zaś dalej, do Zawady, 120 km/h.

Przebieg linii jest nieco fatalny. Ze względu na to, że miała służyć celom militarnym, starano się omijać miejscowości i linia, w zasadzie, przebiega tylko przez centrum Izbicy (ze względu na uwarunkowania terenowe), i nawet w Krasnymstawie stacja znajduje się na obrzeżach miasta. Zaś Zamość jest przyłączony przez łącznicę w miejscowości Zawada i linię Zawada-Hrubieszów. Dodatkowo linię 69 połączoną ją najkrótszą trasa z linią kolejową Chełm-Lublin-Warszawa (linia nr 7), co także wydłużą trasę przy jeździe w kierunku Lublina.

Taki przebieg linii powoduje, że połączenia kolejowe Izbicy z Lublinem, jak i z Zamościem są wyjątkowo wolne, i wynoszą, średnio, dla trasy Izbica-Lublin: 1 godz. 25 min., zaś dla trasy Izbica-Zamość: niecałe 40 min. Samochody, a nawet szybkie autobusy, pokonują te trasy w ok. 20-30% szybszym czasie, co przekłada się na niewielką popularność kolejowej formy transportu. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym czas potrzebny na dotarcie do Lublina i Zamościa jest fakt, że w obu przypadkach konieczna jest zmiana kierunku jazdy (odpowiednio w Rejowcu i w Zawadzie), co wymaga ok. 5-10 minutowego postoju, który na tak krótkich, lokalnych, trasach wydłuża znacznie relatywny czas przejazdu.

Przyszłość linii nie wydaje się na razie zagrożona. W przeciwieństwie do linii Zawada-Hrubieszów i Zwierzyniec-Hrebenne, które przeznaczone są do zamknięcia, i być może, do likwidacji, linia nr 69 na naszym odcinku ma się całkiem dobrze. Od 2011 r. jeżdżą po niej szynobusy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, obsługiwane przez spółkę Przewozy Regionalne, w liczbie 6 w każdym kierunku dziennie. Zaś od przyszłego roku połączenia mają się wzbogacić o całoroczne relację Lublin-Jarosław (woj. podkarpackie), przez Zwierzyniec. Niestety, nie wiadomo, czy te plany się ziszczą, ze względu na planowane zamknięcie linii nr 69 na odcinku Zwierzyniec-Hrebenne.

Jak zwykle, aktualny plan jazdy pociągów przejeżdżających przez stację Izbica znajduje się w dziale Rozkład Jazdy PKP. Zaś jedno ze zdjęć w galerii Lata 60. prezentuje starą stację kolejową w Izbicy w tym właśnie okresie. W sekcji Wideo znajdują się trzy filmy: przejazd szynobusu przez Dąbrowę, piętrowy pociąg specjalny do Zamościa, oraz wideo z wykolejenia pociągu w 2006 r.