Izbicka szkoła - 12 stycznia 1966

Post date: Mar 1, 2013 10:02:39 AM

Dzisiaj otrzymaliśmy, zeskanowane przez p. Elżbietę Kmieć w kronice szkoły, zdjęcie z dn. 12 stycznia 1966 r. przedstawiające przemarsz uczniów do nowej Szkoły Podstawowej w Izbicy. Możecie je zobaczyć tutaj lub też w galerii Lata 60.

Izbicka szkoła została otworzona w roku 1966 jako „pomnik tysiąclecia" w ramach akcji „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Z początku patronem szkoły był Aleksander Zawadzki, członek przedwojennej Komunistycznej Partii Polski, a po wojnie PPR i PZPR. Z rokiem 1989 szkoła straciła swojego patrona, i podobno widziano jak pod osłoną nocy nieznani sprawcy odkręcali tabliczkę z nazwą znienawidzonego patrona :).

Jako, że autor tego wpisu chodził w 1989 r. do izbickiej szkoły, z ciekawostek warto nadmienić, że na lekcji historii prowadzonej przez historyka, p. Dariusza Hetmana, cała klasa wycinała korony z żółtego papieru wycinankowego, które przyklejano do orłów na obrazach w szkole. A było to jeszcze przed oficjalnym przywróceniem orłu korony, co odpowiednią ustawą stało się dopiero 31. grudnia 1989 r. Takie to były czasy!