Aktualności‎ > ‎

O Izbicy w Schwarzwälder Bote

opublikowane: 29 sie 2013, 06:10 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 29 sie 2013, 06:28 ]
Ponad tydzień temu, w Izbicy gościła delegacja naszej gminy partnerskiej w Niemczech - Winterlingen - z sekretarzem gminy - Ludwigiem Maagiem - na czele. Okazją ku temu były gminne dożynki. Portal Schwarzwälder Bote (w wolnym tłumaczeniu: Goniec Szwarcwaldzki) zamieścił z tej okazji krótki artykuł.

I tak z artykułu (w jęz. niemieckim) dowiemy się, z czym je się polskie dożynki, o wspólnym świętowaniu z drugą gminą partnerską Izbicy, czyli z ukraińskim Gołownem (vel Hołownem), której delegacja także pojawiła się na uroczystości.

Niemiecka delegacja zauważyła, że gmina się rozwija pomimo tego, że leży w jednym z biedniejszych regionów Polski, co skutkuje emigracją młodszych mieszkańców do innych regionów Polski, czy wręcz zagranicę, czego konsekwencją jest np. zamknięcie Liceum Ogólnokształcącego w Tarnogórze. Delegacja odwiedziła też obóz zagłady w Sobiborze.

Co ciekawe, prócz delegacji, Izbicę odwiedzili też zwyczajni mieszkańcy gminy Winterlingen, którzy przyjechali tutaj kamperem. Zwyczajowo podkreślono też izbicką i polską gościnność.

Przy okazji - tutaj możecie zobaczyć kilka zdjęć z Winterlingen, wykonanych podczas krótkiej wycieczki po Badenii-Wirtembergii w maju 2013.