Aktualności‎ > ‎

O Izbicy w Newsweeku Historia

opublikowane: 20 paź 2013, 14:52 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 20 paź 2013, 15:22 ]
W wydaniu magazynu „Newsweek Historia”, który trafił do kiosków 26. września, znalazł się artykuł pod tytułem „Zemsta - fala szczęścia” traktujący w dużej części o Izbicy. Są to wspomnienia Filipa Białowicza (Philipa Bialowitza), autora książki „Bunt w Sobiborze”. Zaczyna on swój tekst od przedstawienia przedwojennego życia w miasteczku i tradycji religijnych praktykowanych przez społeczność żydowską. Następnie przechodzi do wybuchu wojny, egzystencji w Getcie, deportacji do Sobiboru oraz do ucieczki stamtąd - wydarzenia które zostało sportretowane w filmie Ucieczka z Sobiboru.

Jeżeli nie udało się wam zdobyć tego wydania, to w portalu historycznym Dzieje możecie zapoznać się z wywiadem z p. Filipem, którego udzielił wnet po ukazaniu się jego artykułu w Newsweeku, a który to wywiad zawiera opis wspomnień z Izbicy.

W przypadku osób zainteresowanych tym właśnie artykułem (szczególnie w celach naukowych i edukacyjnych), a którym nie udało się zdobyć odpowiedniego wydania czasopisma, prosimy o kontakt na adres kontakt@izbica.info, być może uda się tenże artykuł zeskanować i udostępnić w trybie dozwolonego użytku własnego.