Aktualności

bieżące · 11-20 · 21-30 · 31-40 · 41-50 · 51-60 · 61-70 · 71-80 · 81-90 · 91-100 · 101-110 · 111-120 · 121-130 · 141-150 · 151-160 · 161-170 · 171-180 · 181-190 · 191-200 · 201-210

Izbica - osada czy wieś?

opublikowane: 8 lut 2013, 16:11 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 9 lut 2013, 23:44 ]

Na pewno każdy mieszkaniec gminy słyszał, że Izbica ma coś wspólnego z nazwą osada. A także to, że istnieje Izbica-Wieś. Rodzi się pytanie, skąd takie nazwy i co one dokładnie oznaczają?

Zacznijmy od czasów dzisiejszych. Wg GUS-u istnieją jednostki Izbica (osada) i Izbica-Wieś (wieś), gdzie Izbica (osada) jest jednostka podstawową, zaś Izbica-Wieś posiada w swym składzie części miejscowości Maliniec i Przysiółek. Niezbyt to proste, prawda? Problem powstaje w dobie digitalizacji, gdzie na mapach cyfrowych trzeba umieszczać dokładne nazwy miejscowości. I dlatego na mapach Google, gdy szukamy Izbicy pojawia się obrazek jak na załączonym z boku zdjęciu, z miejscowością Izbica-Wieś jako miejscowością główną. Dosyć to pokrętne, ale skoro dotychczas Urząd Gminy nie zmienił tego zawiłego systemu nazewnictwa, tak już widocznie musi być. Można z tego wywnioskować, że Izbica, to nie jedna miejscowość, ale dwie wsie!

Zaś sama historia niezbyt prostego systemu wywodzi się z XVIII w. Wtedy to istniało miasto Izbica (od 1750.), zamieszkane w 90% przez Żydów, oraz wieś Izbica (wzmiankowana już w 1419.), zamieszkana głównie przez Polaków. Wprawdzie podział terytorialny nie był widoczny gołym okiem, ponieważ zabudowa była raczej zwarta, lecz miasto posiadało przywileje, których nie posiadała wieś (pańszczyzna na terenach wsi, zakaz opuszczania wsi, jarmarki w mieście, rada miejska - w przypadku Izbicy mogła być to rada kahalna). W 1869. carat zabrał prawa miejskie Izbicy (miastu) redukując je do rangi osady. Jeszcze bardziej zawiłe definicje pojawiły się w XX w. gdzie były czasy, gdy istniała Gmina Tarnogóra zawierająca Izbicę-Osadę, oraz Gmina Izbica zawierająca Izbicę-Wieś.

Mieszkając w Izbicy prawie 18 lat, nigdy nie dowiedziałem sie, czym różni się Izbica-Wieś od Izbicy-Osada, ani gdzie przebiega dokładnie granica terytoriów tych jednostek. W ramach upraszczania życia mieszkańców, i bardziej precyzyjnego opisywania Izbicy na mapach, być może warto przyjrzeć się jeszcze raz temu podziałowi. Na pewno nie pomaga on ani turystom szukających informacji o miejscowości, ani mieszkańcom, którzy dokładnie nie wiedzą w jakiej miejscowości tak naprawdę mieszkają.

Update #1: Tutaj znajdziecie wykaz sołectw w Gminie, który rozjaśnia nieco, czym jest izbicka osada, a czym wieś (wraz z wykazem ulic). Dlaczego ten podział utrzymał się do dziś, nie jestem pewien, być może chodzi o utrzymanie sołectw o podobnej liczbie ludności?

Update #2: Po któtkiej walce z Bazą Danych Lokalnych GUS-u udało mi się dotrzeć na nastepującego pliku, który wykazuje, że w Izbicy (osadzie) mieszkają 1902 osoby, zaś w Izbicy-Wsi nie mieszka nikt. Moim zdaniem to całe zamieszanie z dwiema wsiami (czy też osadami) w jednej miejscowości nie jest warte jej mieszkańców. Jeżeli powodem podziału Izbicy na dwie jednostki podstawowe (osadę i wieś) jest chęć wydzielenia dwóch sołectw na tym terenie, to Ustawa o Samorządzie Gminnym nie ogranicza liczby sołectw w jednej miejscowości (wsi), tak więc mogłaby istnieć jedna Izbica z wieloma (w tym przypadku dwoma) sołectwami.

Filozof z Jarów Tarnogórskich

opublikowane: 7 lut 2013, 15:14 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 9 lut 2013, 14:12 ]

Dzisiaj otrzymaliśmy do publikacji bardzo ciekawą pracę, autorstwa Zbigniewa Cimka i Elżbiety Kmieć, traktującą o osobie inżyniera z gminy Izbica, którego pasją była psychologa, i w której to dzedzinie wydał kilka znaczących prac (głównie w języku francuskim). Mowa o inż. Czesławie Konczewskim, który podawał swoim korespondentom adres Jary 38b, Izbica n/Wieprzem.

Historia tego, pamiętanego raczej tylko przez starszych mieszkańców Izbicy i okolic badacza, myśliciela, filozofa i inżyniera, a przy tym właściciela niewielkiego (25 ha) przedwojennego majątku ziemskiego w lasach izbicko-stryjowieckich, jest przybliżona poprzez opis poszukiwań, jakie autorzy przeprowadzili, w celu skompilowania listy prac autorstwa Konczewskiego. Było to zadaniem niełatwym, jako że obiekt badań publikował głównie za granicą, i to w języku francuskim. 

Link do pracy znajduje się tutaj. Zachęcamy także wszystkich do przejrzenia prężnie rozwijającego się działu Literatura. Dziękujemy autorom za udostępnienie nam tego cennego materiału!

Tąpnięcie w izbickiej oświacie - Nowy Tydzień

opublikowane: 7 lut 2013, 08:04 przez Arkadiusz Bęben

Nadchodzą zmiany w oświacie. Cztery szkoły podstawowe (Wirkowice, Tarzymiechy, Tarnogóra i Tarnogóra Kolonia) mają trafić pod dowództwo stowarzyszeń. Ten krok został podjęty w celu zapewnienia działalności szkół oraz uniknięcia ich zamknięcia.

Budżety gmin na 2013 rok - Echo Krasnegostawu

opublikowane: 7 lut 2013, 07:58 przez Arkadiusz Bęben

Artykuł poświęcony w całości budżetom gmin z naszego powiatu, na rok 2013. W tym roku dochody w gminie Izbica wyniosą 23 mln. zł, a wydatki 22 mln. zł. Będą to największe dochody, ale i wydatki w całym powiecie. 

Klub Imperium - 9.02.2013

opublikowane: 4 lut 2013, 07:11 przez Arkadiusz Bęben   [ zaktualizowane 10 lut 2013, 20:37 przez Robert Swiecki ]

Po udanym otwarciu klubu Imperium, zapraszamy na kolejną imprezę. Tym razem zagra dla was Dj Alves i Dj Tomsik. Start 9.02.2013 r. (sobota) o godz. 21:00. Do godz. 22:00 wstęp wolny dla Pań, zaś Panowie zapłacą za wejście zł. 8. Więcej jak zwykle na stronie klubu.

Kłopotliwe śmieci - Nowy Tydzień

opublikowane: 2 lut 2013, 02:14 przez Arkadiusz Bęben

Od lipca 2013 roku zmianom ulegną stawki za wywóz śmieci. Zapłacimy 7 zł od osoby, za śmieci segregowane, oraz 12 zł/os. za niesegregowane. 
Obecnie stawka wynosi ok. 50zł/kwartał od mieszkania (gospodarstwa).

6. miejsce Ruchu

opublikowane: 30 sty 2013, 09:01 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 30 sty 2013, 09:03 ]

Ruch Izbica zajął 6. miejsce w finale Halowych Mistrzostw w Piłce Nożnej Okręgu Chełmskiego. Gratulujemy awansu do finałów, i życzymy jeszcze większych sukcesów w kolejnych rozgrywkach! Więcej jak zwykle na oficjalnej stronie Ruchu - ruch-izbica.futbolowo.pl - a poduskutować można na naszym forum.

Imperium

opublikowane: 30 sty 2013, 06:00 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 8 lut 2013, 01:28 ]

Nowy, izbicki klub muzyczny Imperium zostanie otwarty już 2. stycznia. "Na otwarcie" zagrają Activ, oraz D.J M-Key i D.J Alwess. Więcej informacji na stronie klubu - imperiumizbica.xn.pl - zaś o samym otwarciu klubu możecie, jak zwykle, podyskutować na forum w dziale Wydarzenia.

Bez rewolucji w oświacie - Nowy Tydzień

opublikowane: 24 sty 2013, 07:36 przez Arkadiusz Bęben   [ zaktualizowane 24 sty 2013, 09:00 przez Robert Swiecki ]

Na stronie internetowej tygodnika "Nowy Tydzień" pojawił się ciekawy artykuł o oświacie w naszej gminie. Wójt gminy Izbica - Karol Jerzy Babiarz wypowiada się na tematy związane z inwestycjami w ZS w Izbicy, budżecie przeznaczonym na szkolnictwo w tym roku, oraz opowiada o priorytetach jakie kierują gminą w podejmowaniu decyzji związanych z nauczaniem.

Link do artykułu

Gaz łupkowy w gminie

opublikowane: 24 sty 2013, 07:27 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 24 sty 2013, 14:08 ]

Kilkadziesiąt lat temu poszukiwano w Izbicy i okolicy złóż gazu i ropy (m.in. w rejonie stadionu w Izbicy), ale chyba niczego się nie doszukano, ponieważ żadne kopalnie, jak dotąd, się w Izbicy nie pojawiły. Obecny rząd sprzedał koncecje (na razie tylko badawcze) różnym firmom, w wyniku czego obszar gminy izbica został włączony do koncesji Grabowiec, badanej przez firmę Chevron Polska Energy Resources (zobacz mapka).

Firma rozpoczęła wstępne badania właśnie od gminy Grabowiec, gdzie w Żurawlowie postawiono badawczą platformę wiertniczą (artykuł dostępny tutaj), co skończyło się protestami okolicznej ludności, obawiającej się różnorakich klęsk, poczynając od możliwości zanieczyszczenia wód gruntowych, obniżenia walorów krajobrazowych, po inne, mniej lub bardziej sensowne. Urząd gminy zorganizował spotkanie z przedstawicielami firmy Chevron w celu wyjasnienia nieporozumień, lecz zostało ono opanowane przez przyjezdnych ekologów, i całe spotkanie skończyło się zwykłą awanturą. Zaś przedstawiciele Chevronu opuścili spotkanie.

Wydobycie gazu z pokładów łupkowych jest rzeczywiście kontrowersyjne. Metody stosowane w tym procesie są relatywnie nowe i ich wpływ na środowisko można tylko szacować, a opierają się m.in. na wtłaczaniu pod ziemię wody, piasku i innych substancji pod wysokim ciśnieniem (tzw. szczelinowanie hydrauliczne) w celu wydobycia uwięzionego tam gazu. Proces ten jest, w zależoności od tego, kto wykonuje badania (instytucje rządowe, wydobywcy czy ekolodzy), uważany za mający nikły wpływ na środowisko, po opinie, że jest to proces wyjątkowo szkodliwy.

Faktem jest zaś to, że proces wydobycia gazu łupkowego uniezależnił USA od zewnętrznych dostaw i zapewnił bezpieczeństwo energetyczne temu krajowi. To samo może stać się w Polsce, której obecne zasoby łatwo wydobywalnego gazu nie są wystarczające na pokrycie krajowego zapotrzebowania. Co więcej, w USA cena gazu spadła z ok. 400 dolarów za metr sześcienny, do poniżej 100 dolarów obecnie. Polska ciągle płaci Rosji ok. 420 dolarów za m3., i to już po ostatnich obniżkach, czyli oznaczałoby to ponad czterokrotny spadek kosztów i cen. Przypominamy, że najbogatsze gminy w Polsce uzyskują wielkie pieniądze właśnie z podatków wydobywczych (głównie w zakresie wegla kamiennego i brunatnego) i są w stanie sfinansować przez to wiele lokalnych inwestycji.

Zanim jednak zaczniemy sie zastanawiać, czy chcielibyśmy gazowych odwiertów w gminie, czy też nie, Chevron musi zweryfikować, czy owe pokłady gazu tutaj w ogóle są. Do dyskusji zapraszamy na forum.

201-210 of 216