Aktualności

bieżące · 11-20 · 21-30 · 31-40 · 41-50 · 51-60 · 61-70 · 71-80 · 81-90 · 91-100 · 101-110 · 111-120 · 121-130 · 141-150 · 151-160 · 161-170 · 171-180 · 181-190 · 191-200 · 201-210

0:1 w sparingowym pojedynku ze Startem Krasnystaw

opublikowane: 14 kwi 2013, 12:50 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 15 kwi 2013, 06:17 ]

Ponieważ zima długo nas nie opuszczała, to lokalny związek piłki nożnej nie pozwalał na rozpoczęcie wiosennej rundy ligi. Ruch Izbica, by przygotować się do prawdziwych zmagań, raz po raz rozgrywa pojedynki sparingowe, ostatnio z Gryfem Stary Zamość, gdzie nasi zawodnicy wygrali 3:2.

Niestety tym razem izbiccy kopacze przegrali z wyżej notowanym Startem Krasnystaw 0:1. Relację z meczu znajdziecie, jak zwykle, na stronie ruch-izbica.futbolowo.pl.

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych w gminie

opublikowane: 11 kwi 2013, 13:57 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 12 kwi 2013, 08:46 ]

Gmina Izbica uzyskała dofinansowanie do projektu „Energia słoneczna w gminie Izbica”. Szacunkowy koszt finansowy udziału gospodarstwa w projekcie wynosi 14% kosztów całkowitych zestawu solarnego (roboty montażowo-budowlane).

Właściciele nieruchomości, którzy złożyli ankiety w roku 2012, proszeni są o zgłaszanie się do Urzędu Gminy Izbica w celu podpisania umowy użyczenia nieruchomości na cele montażu kolektorów. Ostateczny termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2013 r. Inwestycja jest planowana do realizacji w latach 2013 i 2014.

Więcej informacji w BIP-ie Urzędu Gminy.

Internauci ocenili

opublikowane: 11 kwi 2013, 10:39 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 11 kwi 2013, 11:02 ]

Przez ostatnie kilka tygodni na stronie izbica.info mogliście oceniać strony internetowe naszej gminy, naszego starostwa, oraz, dla porównania, strony internetowe gmin ościennych. Za pomysł dziękujemy Marcinowi Lisowi ze Stowarzyszenia Izbica XXI.

Wynik poniżej jest średnią arytmetyczną odpowiedzi. W ankiecie zagłosowało 27 osób, lecz obowiązkowe było ocenienie jedynie strony internetowej Gminy Izbica i Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, w przypadku innych gmin głosowało średnio 15-20 osób. Bez dalszych wstępów – wyniki:

 Pozycja      Jednostka  Wynik
 1.  Gmina Stary Zamość  5.9
 2.  Gmina Krasnystaw  5.4
 2. ea.  Gmina Skierbieszów  5.4
 4.  Starostwo Krasnystaw  5.0
 5.  Gmina Kraśniczyn  4.2
 6.  Gmina Izbica  4.1
 6. ea.  Gmina Rudnik  4.1
 8.  Gmina Gorzków  4.0
 9.  Gmina Nielisz  3.8

Przykładowe komentarze odnośnie strony internetowej Gminy Izbica, w odpowiedzi na pytanie „Co byś zmieniła/zmienił na stronie internetowej Gminy Izbica?”:
 • Wszystko.
 • Adres na coś w stylu http://www.izbica.pl a nie trudny http://www.izbica.ug.mbnet.pl
 • nic
 • Wszystko: wygląd, zakładki i ich treść, aktualności, itp. Tak złej strony urzędowej jeszcze nigdy nie widziałem.
 • Na przykład brak forum.
 • Link do BIPu nie działa
 • Jest po prostu brzydka
 • Wszystko!
 • Strona jest uboga, nie jest aktualizowana.
Analizując wyniki można wywnioskować ciekawą rzecz: cztery strony internetowe (gmin Stary Zamość, Krasnystaw, Skierbieszów oraz Starostwa) uzyskały wynik >= 5.0, zaś pozostałe pięć stron (gmin Kraśniczyn, Izbica, Rudnik, Gorzków i Nielisz) uzyskało wynik w okolicy 4. Być może jest to znak, że w naszym powiecie są strony prowadzone w sposób dobry, oraz te, które muszą sporo nadrobić by internauci zaczęli postrzegać je w sposób pozytywny. Wskazywałby na to wyraźny podział na dwie grupy stron pod względem wyników. 

Nasz portal, w najbliższym czasie, poinformuje oceniane jednostki o wynikach ankiety. Wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć w niej udział, dziękujemy! 

Zginęła osoba przy rozbiórce baru „Dąbrowa”

opublikowane: 11 kwi 2013, 05:59 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 11 kwi 2013, 05:59 ]

Z przykrością informujemy, że mieszkaniec Izbicy zginął w wyniku wypadku przy rozbiórce pogorzeliska po barze „Dąbrowa”, o którym pisaliśmy, że jest przeznaczony do odbudowy. Wypadek zdarzył się w środę, 10. kwietnia, ok. godz. 16.  Druga z osób, które zostały poszkodowane w wypadku jest ranna, chociaż jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rodzinie i przyjaciołom Pana Krzysztofa składamy kondolencje!

Dostęp do informacji publicznej w Gminie #2

opublikowane: 8 kwi 2013, 05:58 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 8 kwi 2013, 06:12 ]

W artykule „Dostęp do informacji publicznej w Gminie” informowałem, o wystąpieniu do Urzędu Gminy o informację publiczną w zakresie udostępnienia treści jednej z opinii, którą Gmina sporządziła w roku 2007 w sprawie budowy drogi ekspresowej S-17. W ciągu 14 dni (termin ustanowiony przez Ustawę o Dostępie do Informacji Publicznej) nie otrzymałem żadnej odpowiedzi (ani pozytywnej, ani negatywnej) na swoją skrzynkę pocztową e-mail.

Dlatego zaraz wraz z upłynięciem terminu, 8. kwietnia, kilka minut po północy, została sporządzona skarga do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie na bezczynność Urzędu Gminy w tej sprawie, i wysłana systemem ePUAP, (polecam założenie zaufanego profilu w tym systemie, Wasze pielgrzymki do urzędów zostaną ograniczone wtedy do minimum) wraz z kopią do Urzędu Gminy.

Już o godz. 10 rano 8. kwietnia w mojej skrzynce pocztowej pojawiła się odpowiedź z Urzędu Gminy, wraz ze skanem pisma, o które prosiłem. A więc, sukces! :)

Kwestię tego, czy urzędnicy Urzędu Gminy nie mieli zamiaru odpowiadać na mój wniosek i zostali zmotywowani skargą do SKO, czy też po prostu przespali termin, lub przeoczyli moją wiadomość e-mail z wnioskiem zostawiam Państwa ocenie. Najważniejsze, że Urząd już wie, iż udostępnianie informacji publicznej jest sprawą niezwykle ważną dla lokalnego społeczeństwa. Jednakże mając na uwadze fakt, że druga prośba o informację publiczną (protokoły z posiedzeń Rady Gminy w roku 2013) czeka już tydzień na odpowiedź, sądzę, że Urząd raczej nie będzie odpowiadał w przyszłości szybciej niż ustawa nakazuje (14 dni). Tak czy inaczej, załatwienie pierwszego wniosku skończyło się szczęśliwie.

Bar „Dąbrowa” do odbudowy

opublikowane: 7 kwi 2013, 18:02 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 7 kwi 2013, 18:02 ]

Nowy Tydzień podaje, że właściciel baru „Dąbrowa” już myśli o jego odbudowie. Przypominamy, że bar spłonął w części 19. marca, prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej na poddaszu (pisaliśmy o tym w artykule Pożar w barze „Dąbrowa”). Właściciel został zmuszony przez niestabilną konstrukcję pogorzeliska, do całkowitej rozbiórki tego, co po pożarze jeszcze pozostało.

Henryk Stasieczek - właściciel baru - zamierza go odbudować, i dalej prowadzić działalność tego popularnego miejsca. Życzymy powodzenia!

Wygrana z Gryfem Echo Stary Zamość 3:2

opublikowane: 7 kwi 2013, 17:46 przez Robert Swiecki

W sobotę 6. kwietnia piłkarze Ruchu w wyjazdowym meczu pokonali, na sztucznej nawierzchni, Gryf Echo Stary Zamość w stosunku 3:2 (1:0). Bramki dla Izbicy zdobyli Ignaciuk (23 min. z karnego), Swatowski (58.) i Błonka (60.). Gratulujemy!

Ponieważ portal http://ruch-izbica.futbolowo.pl zawiesił działalność kilka dni temu, relację z meczu znajdziecie na stronie Gryfa.

Izbica i Izbica-Wieś cd.

opublikowane: 7 kwi 2013, 09:07 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 7 kwi 2013, 10:08 ]

W poprzednim artykule - „Izbica - osada czy wieś?” - podnieśliśmy sprawę podziału Izbicy na dwie faktyczne miejscowości: Izbicę i Izbicę-Wieś. Konkluzja artykułu jest taka, że chociaż nazwy Izbica i Izbica-Wieś mają pewne uzasadnienie historyczne, to obecny podział administracyjny ma się nijak do historii.

Przypominamy, że w czasach, gdy Izbica była miastem, za Izbicę (miasto) uważano tereny wokół rynku, na których osadzali się Żydzi (i zaledwie kilkudziesięciu Polaków i Ukraińców), zaś Izbica (wieś) to były tereny wokół miasta, gdzie przeważali Polacy, zaś Żydów było zaledwie kilku. Mapę sytuacyjną Izbicy ukazującą obszar miasta z XIX w. można zobaczyć tutaj.

Obecny podział na Izbicę i Izbicę-Wieś jest jednak sztuczny, bo wyznacza go ul. Lubelska (granice miejscowości można znaleźć np w systemie izbica.e-mapa.net). Zaś jedynym powodem, który potrafimy sobie wyobrazić, to chęć podzielenia Izbicy na dwa, w miarę identyczne pod względem liczby ludności sołectwa (po ok 1 tys. osób). Być może ówcześni włodarze gminy nie rozumieli, że sołectwo, jako jednostka pomocnicza gminy wcale nie wymaga miejscowości jako podstawy, i może być stworzone na bazie kilku miejscowości (wsi), a także może istnieć kilka sołectw w jednej miejscowości.

Ok. miesiąca temu nasz portal wysłał zapytanie do Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, z prośbą o opinię nt. istnienia dwóch równoległych nazw miejscowości na terenie Izbicy. Przewodnicząca Komisji obiecała przeczytać nasz list na posiedzeniu komisji w miesiącu kwietniu. Chociaż jak zaznaczyła, Komisja jest tylko ciałem doradczym, to jednak warto poznać by jej opinię. Także wszelkie ewentualne zmiany w nazewnictwie, łączeniu i dzieleniu miejscowości (przypominamy że Izbica i Izbica-Wieś to dwie odrębne miejscowości) musiałyby być zainicjowane przez Radę Gminy.

Poniżej kilka ciekawych faktów, które przemawiają na niekorzyść obecnego podziału:
 • Jest on sztuczny, utworzony na podstawie przebiegu ul. Lubelskiej, a nie historycznego podziału Izbicy na część miejską i wiejską
 • Mieszkańcy, w dużej mierze, nie wiedzą czy mieszkają w Izbicy, czy też Izbicy-Wsi. Mieszkańcy Izbicy-Wsi powinni podawać w oficjalnej korspondencji właśnie nazwę Izbica-Wieś jako dane adresowe, zaś niewielu mieszkańców (nikt?) to czyni
 • Podział na Gminy sołectwa nie zależy od podziału Gminy, na miejscowości. Podział Gminy na sołectwa jest dowolny, tworzony na podstawie uchwał Rady Gminy
 • Podane na stronie Urzędu Gminy dane adresowe są nieprawidłowe. Siedzibą organów Gminy Izbica jest miejscowość Izbica-Wieś, a nie Izbica. Także Statut Gminy Izbica popełnia ten sam błąd. Ulica Gminna znajduje się w miejscowości Izbica-Wieś (wg izbica.e-mapa.net)
 • Wg GUS-u ludność Izbicy to 1903 osoby, zaś ludność Izbicy-Wsi wynosi 0 (sic!)
 • Mapy internetowe gubią się w tym podziale, jeszcze do niedawna internetowa mapa Google podawała, że miejscowość Izbica znajduje się w polu w okolicy Zalesia
 • Encyklopedie nie podają stanu faktycznego skupiając się tylko na nazwie Izbica, podczas gdy faktycznie są to dwie miejscowości
Problem ten, chociaż na pewno w znacznie mniejszym stopniu, dotyczy także Wirkowic (I-II) i Tarzymiech (I-III) gdzie tak naprawdę podział na miejscowości jest podziałem na sołectwa, a nie na miejscowości w ich znaczeniu historycznym.

Zabytkowy pałac w Tarnogórze na sprzedaż

opublikowane: 6 kwi 2013, 05:49 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 12 kwi 2013, 09:57 ]

Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie sprzedaje budynki byłego Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Tarnogórze. Sprzedaż odbędzie się w trybie przetargu, a cena wywoławcza to 3 941 996 PLN (prawie cztery mln zł.). Szczegóły przetargu znajdziecie tutaj.

Szkoła została zlikwidowana w zeszłym roku, w niezbyt miłej atmosferze, i do dziś b. dyrektor szkoły Józef Grzesiuk oraz starosta powiatu Janusz Szpak nie szczędzą sobie złośliwości. Można to odczuć czytając protokół z sesji Rady Powiatu z lutego br., oraz wypowiedzi dyrektora w Nowym Tygodniu.

Sam pałac zaś wzniesiony został w latach 30. XIX w. przez Józefa Czyżewskiego, ówczesnego właściciela majątku Tarnogóra. W wyniku dziedziczenia i odsprzedaży ostatnim przedwojennym właścicielem majątku zostali Smorczewscy. Kilka pierwszych rozdziałów książki „Wojenny Pomost. Wspomnienia” Rafała (Ralpha) Smorczewskiego jest poświęconych wczesnemu dzieciństwu autora spędzonego w pałacu (książkę można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Izbicy z/s Tarnogórze - polski nakład jest już niestety wyczerpany, lecz na portalach typu amazon.com można ciągle nabyć wersję angielską książki). W 1944/1945 zostali oni pozbawieni własności przez reformę rolną. W 1946 r powstało tutaj Samorządowe Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Gminnej Rady Narodowej, a później inne formy szkolnictwa średniego. Książka „Historia Szkół w Gminie Izbica” p. Elżbiety Kmieć opisuje m.in. historię szkół mających swą siedzibę w pałacu.

Ciekawe, przedwojenne zdjęcia pałacu możecie znaleźć na stronach naszej galerii historycznej.

Królewna w KDK

opublikowane: 4 kwi 2013, 07:08 przez Robert Swiecki   [ zaktualizowane 4 kwi 2013, 11:38 ]

6. kwietnia 2013 odbędzie się premiera filmu „Królewna”. Film został zrealizowany w ramach warsztatów Kręcimy Film 2. Organizatorzy zapraszają do sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kulturym, przy ul. Okrzei 10, o godz. 17:00.

Film jest dziełem młodzieży zrzeszonej w MDKF „luzjon” w Krasnymstawie, działającego przy II. Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida i KDK. Został wyreżyserowany przez Grzegorza Emanule, zaś produkcją kierowała Ewa Magdziarz. W roli Królewny pojawi się Barbara Grzeszczyk.

151-160 of 217